Повна версія

Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Адміністративні правопорушення, що посягають на інститути державної влади

Глава 17 КпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення порядку діяльності органів законодавчої, виконавчої, судової влади, правоохоронних та інших державних органів або недотримання інформаційних та інших публічних обов'язків, пов'язаних з такою діяльністю. Об'єктом протиправних посягань в даному випадку є легітимна діяльність публічних органів, наділених функціями з контролю і нагляду (наприклад, уповноваженого з прав людини - ст. 17.2 КоАП), федеральних служб, а також федеральних агентств, міністерств РФ та його посадових осіб, які забезпечують розпорядчу діяльність (див. ст. 17.12 КоАП). Суспільна небезпека таких діянь укладена в порушенні формально-юридичних вимог, встановлених диспозицією відповідної статті, кваліфікація правопорушення проводиться незалежно від заподіяної ними майнової шкоди чи моральної шкоди. При кваліфікації розглянутих правопорушень слід також мати на увазі, що заподіяння збитку (шкоди) протиправним посяганням, наприклад внаслідок розголошення відомостей про заходи безпеки (ст. 17.13 КоАП), не може бути визнано суддею в якості обставини, що обтяжує адміністративну відповідальність, їх вичерпний перелік встановлений КпАП (СР ч. 2 ст. 4.3 та ч. 1 ст. 4.4 КоАП). Однак при встановленні причинно-наслідкового зв'язку між порушенням і його шкідливістю, суддя праві призначити найбільш обтяжливе покарання, встановлений санкцією відповідної статті Кодексу, керуючись, зокрема, вимогою ч. 2, 3 ст. 4.1 КоАП, яка зобов'язує суддю враховувати "характер правопорушення", тобто його суспільну небезпеку.

Глава 17 КоАП включає в себе 28 складів правопорушень, і поряд з гл. 21 відноситься до найбільш лапідарним главам Особливої частини. Дана обставина позначається на видах встановлених їй публічних санкцій, до яких відноситься головним чином адміністративний штраф, максимальний розмір якого до 500 тис. Руб. встановлений ст. 17.81 КоАП.

При вчиненні правопорушень, передбачених ст. 17.14 КоАП, адміністративний штраф обчислюється на основі спеціальних критеріїв, які використовуються в юрисдикційної діяльності тільки стосовно до даного порушення, а саме у сумі, кратній вартості невиконаного публічного зобов'язання (див. Ч. 2 ст. 17.14 КоАП) або в сумі, кратній вартості цінних паперів (див. ч. 21 ст. 17.14 КоАП). Законодавча регламентація не розглядає такі критерії в якості спеціальних, у всякому разі, обчислення розміру адміністративного штрафу на основі вищевказаних критеріїв КпАП не передбачено (див. П. 1-5 ч. 1 ст. 3.5 КоАП).

У рідкісних випадках може бути призначено адміністративне покарання у вигляді попередження (див. Ст. 17.6, ч. 1 ст. 17.11 КоАП), адміністративного арешту (див. Ч. 1 ст. 17.3 КоАП) або конфіскації, завжди застосовуваної в якості додаткового покарання при призначення адміністративного штрафу (див. ч. 1, 2 ст. 17.11, ч. 1, 2 ст. 17.12 КоАП), у цих випадках конфіскація є безальтернативною санкцією, що підлягає обов'язковому застосуванню.

До суб'єктів розглянутих правопорушень належать громадяни, юридичні та посадові особи. Вчинення таких проступків зачіпає публічну сферу і, як правило, не пов'язане з підприємницькою діяльністю.

Індивідуальні підприємці при вчиненні правопорушень, передбачених ст. 17.6-17.8,17.10, ч. 2 ст. 17.11 і ст. 17.13 КоАП, притягуються до відповідальності, встановленої санкцією відповідної статті для громадян (загальне припис ст. 2.4, що передбачає кореляцію статусу посадової особи та індивідуального підприємця, в даному випадку не застосовується).

При вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 17.81 КоАП, індивідуальний підприємець притягається до адміністративної відповідальності у своїй якості, тобто індивідуальний підприємець розглядається в якості самостійного суб'єкта адміністративного правопорушення (в даному випадку поряд з юридичною особою).

Службові особи державних і муніципальних органів, що порушують публічні обов'язки, встановлені федеральним законом (включаючи публічні інформаційні обов'язки), є суб'єктами правопорушень, передбачених ч. 1,2 ст. 17.1 КоАП, стосовно до ч. 1,2 ст. 17.1 і ст. 17.4 КоАП суб'єктом правопорушення є публічне або приватноправове посадова особа. У деяких випадках диспозиція статті визначає організаційно-правову форму органу (організації), у трудових відносинах з якою знаходиться порушник, наприклад суб'єктом проступку, встановленого ч. 1,2 ст. 17.1 КоАП, може бути посадова особа публічного органу, комерційної організації або громадського об'єднання. Реєстрація громадського об'єднання як юридичної особи або відсутність такої не впливає на істота деліктного відносини, при цьому зареєстроване в органах юстиції громадське об'єднання наділяється правомочностями організації (юридичної особи) і в цьому випадку до нього можуть бути застосовані корпоративні санкції незалежно від притягнення винних посадових осіб організації до індивідуальної відповідальності.

В якості проступків, які зазіхають на інститути державної влади, кваліфікуються діяння:

  • o посягають на правоохоронну та іншу владну діяльність державної посадової особи (ст. 17.21, 17.81);
  • o які порушують вимоги, встановлені індивідуальним правовим актом публічного органу, наприклад

вимоги, визначені запитом про надання інформації (ч. 1, 2 ст. 17.1 КоАП), вимоги, встановлені правозастосовні актом прокуратури, суду або іншого публічного органу (див. ст. 17.2, ст. 17.8), в тому числі і вимоги, виражені у вербальній формі (див. ч. 1, 2 ст. 17.3);

o які порушують вимоги, встановлені щодо публічних атрибутів і символів (див. ст. 17.10, ч. 1, 2 ст. 17.11, ч. 1, 2 ст. 17.12 КоАП).

Публічні атрибути та символи ставляться до засобів зовнішнього вираження державної влади. Повноваження державних органів та їх посадових осіб втілюються в аудіовізуальному сприйнятті, за допомогою образотворчих, графічних, звукових способів вираження. До публічних символів Російської Федерації ставляться офіційні державні символи Російської Федерації, суб'єктів РФ - герб, прапор і гімн; офіційні символи муніципальних утворень - прапори, герби, геральдичні знаки; офіційні символи громадських об'єднань (у тому числі політичних партій), підприємств, установ, організацій - в цій якості використовуються прапори; офіційні символи Президента РФ і органів державної влади, правоохоронних і воєнізованих організацій - штандарт Президента РФ, прапори, прапори, емблеми відповідного органу (організації).

Публічні атрибути включають в себе:

  • o кошти словесної ідентифікації державної влади - державна мова Російської Федерації, державні мови суб'єктів РФ;
  • o елементи графічного зображення офіційних державних символів, наприклад зображення двоголового орла;
  • o кошти офіційного визнання державної, службової, творчої діяльності, до яких відносяться державні нагороди Російської Федерації, суб'єктів РФ, нагороди громадських об'єднань;
  • o знаки відмінності державних органів, установ, організацій, об'єднань, що свідчать про належність до них. До таких знаків відносяться геральдичні знаки - емблеми, значки, горжети, а також формений одяг з елементами графічного зображення державних символів. Окремі знаки відмінності засновуються та недержавними органами (організаціями), наприклад релігійними об'єднаннями та політичними партіями.

Публічні атрибути та символи залежно від їх призначення використовуються в офіційному церемоніалі при урочистих зустрічах представників іноземних держав, під час дипломатичних прийомів, міждержавних переговорів і відносяться до загальновживаним засобам дипломатичного етикету. Державна символіка застосовується при проведенні офіційних урочистостей, свят, при оголошенні жалоби.

Державні атрибути та символи засновуються конституціями і законами республік (держав) у складі Росії, інші суб'єкти РФ, не наділені державними правомочностями, краю, області, міста федерального значення, автономна область, автономні округи, а також муніципальні освіти засновують атрибути та символи, призначені для забезпечення повноважень створюваних ними органів, організацій та установ.

Атрибути і символи політичних партій, профспілок та інших громадських об'єднань засновуються і використовуються ними з метою публічної самоідентифікації в процесі здійснення прав і виконання обов'язків у спілкуванні з державними та муніципальними органами та їх посадовими особами.

Таким чином, атрибути та символи засновуються не тільки публічними, але й недержавними суб'єктами, останні використовують публічну символіку в відповідно до її статусу, встановленим федеральним законодавством і законами суб'єктів РФ.

Відмінності у використанні і застосуванні публічних атрибутів і символів обумовлені відмінностями в статусі правовстановлюючих нормативних правових актів - федеральних конституційних законів, федеральних законів, учреждающих федеральні атрибути та символи і діючих на всій території РФ, законів суб'єктів РФ, нормативних правових актів муніципальних органів, що діють в межах юрисдикції відповідного суб'єкта РФ чи муніципального освіти.

Статус публічних символів, що включає і правила їх використання, встановлюється федеральними конституційними законами (стосовно до герба, прапора і гімну РФ), федеральними законами суб'єктів РФ затверджується порядок використання державної і муніципальної символіки, статус інших публічних символів (штандартів, прапорів, прапорів, емблем) встановлюється указами Президента РФ і відомчими актами органів державної влади. Наприклад, указами Президента РФ встановлюється ритуал підйому Державного прапора РФ у Збройних силах РФ і відомчих військових формуваннях, порядок спільного виносу і розміщення Державного прапора та Бойового прапора військової частини (див. Абз. 3, 4 ст. 6 Федерального конституційного закону від 25 грудня 2000 р № 1-ФКЗ "Про Державний прапор Російської Федерації").

Використання Державного прапора РФ з порушенням встановлених правил кваліфікується за ст. 17.10 КоАП. Це правопорушення виражається:

  • o у використанні громадськими об'єднаннями, підприємствами, установами, організаціями прапорів, містять геральдичні символи Державного прапора (тобто приміщення на полотнище прапора горизонтальних смуг білого, синього і червоного кольорів);
  • o порушення порядку використання Державного прапора при його одночасному розміщенні з прапорами суб'єктів РФ, муніципального освіти або прапорами недержавних органів (наприклад, вивішування прапора громадського об'єднання, підприємства, установи, організації, розмір якого перевищує розмір знаходиться поруч Державного прапора);
  • o порушення церемоніальних особливостей використання Державного прапора - ритуалів його підйому, виносу і розміщення, або невжиття заходів щодо дотримання встановленого церемоніалу, що передбачає вивішування Державного прапора в дні державних свят, а також у дні жалоби. Наприклад, у дні державних свят Державний прапор повинен бути вивішений на всіх будівлях незалежно від форм власності та функціонального призначення, на будівлях офісів, житлових будинків і інших будівлях.

На відміну від вищевказаних протиправних дій, кваліфікуючою ознакою розглянутого діяння є бездіяльність особи, зобов'язаного вжити заходів по використанню Державного прапора. Так, порядок використання Державного прапора передбачає вчинення встановлених дій (його вивішування, розміщення його зображень), невжиття посадовою особою належних заходів кваліфікується як протиправного бездіяльності (див. Ст. 17.10 КоАП). До суб'єктів аналізованого адміністративного правопорушення належать тільки фізичні особи, не виключаючи і державних службовців, при цьому до осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів, можуть бути застосовані тільки дисциплінарні стягнення (див. Ст. 2.5 КоАП).

Умисні дії, спрямовані на знищення полотнища Державного прапора (наприклад, його публічне спалення), а також зняття вивішеного прапора, знищення чи пошкодження її зображень на транспортних засобах, державні нагороди, емблемах і прапорах федеральних органів виконавчої влади кваліфікується як злочину, передбаченого ст. 329 КК.

У випадках, передбачених ст. 17.10 КоАП і ст. 329 КК, предметом протиправного посягання є федеральний державний символ. Адміністративна відповідальність за порушення правил використання державного прапора республіки у складі Російської Федерації чи прапора краю, області, міста федерального значення, автономної області, автономного округу може бути встановлена законом суб'єкта Федерації (в даному випадку відповідно до ч. 3 ст. 3.2 КоАП можуть бути передбачені покарання тільки у вигляді попередження або адміністративного штрафу).

Правила використання Державного герба РФ включає порядок його відтворення на офіційних публічних реквізитах - бланках вищих органів законодавчої та судової влади, Президента РФ і Уряду РФ, органах, організаціях, установах, підпорядкованих Президенту РФ і Уряду РФ, а також на бланках інших федеральних публічних органів, у тому числі Прокуратури РФ, Рахункової палати РФ і Центральної виборчої комісії РФ. Державний герб РФ не відтворюється на бланках федеральних органів виконавчої влади (див. Ст. 3 Федерального конституційного закону від 25 грудня 2000 № 2-ФКЗ "Про Державний герб Російської Федерації").

Порядок використання Державного герба РФ передбачає:

  • o відтворення його зображення у вищевказаних випадках, а також у випадках, спеціально передбачених указами Президента РФ;
  • o використання зображення Державного герба або його атрибутів на емблемах федеральних органів виконавчої влади із зображенням геральдичного щита або без такого зображення, наприклад емблема ФТС Росії включає зображення Державного герба на тлі геральдичного щита (див. Указ Президента РФ від 3 грудня 1994 № 2 152) ;
  • o розміщення Державного герба на знаках розрізнення і формений одяг осіб, які перебувають на військовій чи іншій державній службі;
  • o розміщення Державного герба при його одночасному зображенні з іншими геральдичними знаками, наприклад при одночасному розміщення Державного герба і герба муніципального освіти;
  • o дотримання правил виготовлення, використання, зберігання та знищення бланків, печаток та інших носіїв зображення Державного герба; порушення таких правил кваліфікується за ст. 19.11 КоАП.

Порушення інших вищевказаних правил використання Державного герба кваліфікується за ст. 17.10 КоАП, при цьому до осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів, можуть бути застосовані тільки дисциплінарні стягнення (див. Ч. 2 ст. 2.5 КоАП).

До суб'єктів аналізованого адміністративного правопорушення належать тільки громадяни та посадові особи. При кваліфікації адміністративних правопорушень, передбачених ст. 17.10 КоАП, індивідуальні підприємці несуть відповідальність, встановлену санкцією цієї статті для громадян (правила, встановлені ст. 2.4 КоАП, в даному випадку не застосовуються, оскільки розглядувані адміністративні правопорушення не пов'язані з підприємницькою діяльністю).

За порушення порядку використання та застосування Державного герба встановлені заходи дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності. Дисциплінарна відповідальність регламентується федеральними законами, що визначають статус цивільних службовців, військовослужбовців, посадових осіб, здійснюють правомочності правоохоронної або муніципальної служби. Наруга над Державним гербом РФ кваліфікується як злочин за ст. 329 КК. В якості даного протиправного діяння розглядаються наступні умисні дії:

  • o знищення зображення Державного герба, тобто нанесення непоправних ушкоджень із застосуванням фізичної сили порушника або з використанням механічних засобів, або заподіяння усунених механічних пошкоджень такого зображення;
  • o спотворення атрибутів Державного герба, наприклад, з метою створення його карикатурного зображення;
  • o використання Державного герба в цілях, свідомо не сумісних з призначенням цього державного символу, - нанесення його перекручених зображень на плакати і листівки з метою використання засобів наочної агітації під час проведення суспільно-політичних заходів;
  • o довільне переміщення зображень Державного герба з місць його законного розміщення, наприклад зняття його зображень, поміщених на фасаді будівель федеральних органів державної влади і на прикордонних знаках.

Державний гімн РФ являє собою музично-поетичний твір і є єдиним публічним символом, при використанні якого застосовуються засоби музичного втілення. Відповідно до призначення Державного гімну допускається єдина форма офіційного використання цього державного символу - його музичне виконання відповідно до затверджених музичною редакцією, текстом і правилами виконання (див. Ч. 1 ст. 70 Конституції РФ, абз. 4 ст. 2, ст. 3-7 Федерального конституційного закону від 25 грудня 2000 № З-ФКЗ "Про Державний гімн Російської Федерації").

До протиправних дій відносно Державного гімну відносяться порушення порядку його виконання, а також наруга над ним. До дій, які порушують правила виконання Державного гімну, відносяться:

  • o його виконання у музичній редакції (або з текстом), відмінної від затвердженої Федеральним конституційним законом від 25 грудня 2000 № З-ФКЗ;
  • o виконання Державного гімну при проведенні розважальних та інших неофіційних заходів;
  • o використання музичної редакції або тексту Державного гімну у випадках, не передбачених Законом, що розглядається або Указом Президента РФ. До подібних правопорушень відноситься, наприклад, використання музичного супроводу Державного гімну як поліфонічного кошти мобільних телефонів.

Порушення громадянами і публічними посадовими особами вищевказаних правил використання Державного гімну РФ кваліфікується за ст. 17.10 КоАП.

Наруга над Державним гімном виражається:

  • o у використанні спотвореного тексту або музичної редакції Державного гімну при проведенні публічних громадсько-політичних заходів - зборів, мітингів, демонстрацій, ходів, пікетування, наприклад, його трансляція через засоби звукопідсилення, використання спотвореного тексту в друкованих агітаційних засобах (плакатах, листівках), а також в карикатурних зображеннях (у тому числі в ЗМІ);
  • o використанні атрибутів Державного гімну при проведенні передвиборної агітації в електронних та друкованих ЗМІ як засоби протидії політичним опонентам - особам та суспільно-політичних об'єднанням (політичним партіям), наприклад демонстрація по електронним засобах масової інформації аудіо-відеоматеріалу, що містить критику політичного опонента, з музичним супроводом Державного гімну. Використання Державного гімну як засобу політичної боротьби несумісне з призначенням цього публічного символу і кваліфікується як порочить його дія (тобто наруга над ним).

Російське законодавство зазвичай розрізняє протиправні діяння у вигляді порушення правил використання публічних символів, що розглядаються в якості адміністративного правопорушення і дії, умисно порочать такі символи, що кваліфікуються як злочин за ст. 329 КК. Оскільки кримінальна відповідальність за наругу над Державним гімном не передбачена, зазначені протиправні діяння підлягають кваліфікації за ст. 17.10 КоАП в якості адміністративних правопорушень (у цьому випадку застосовується постулат відповідальності за наругу над Державним гімном, встановлений ст. 9 Федерального конституційного закону від 25 грудня 2000 № З-ФКЗ).

Публічні символи або їх атрибути використовуються як геральдичної основи державних нагород. У відповідності зі ст. 71 Конституції РФ встановлення статусу державних нагород та почесних звань Російської Федерації відноситься до виключного відання Російської Федерації.

До державних нагород Росії відносяться звання Героя Російської Федерації, ордени, медалі, відзнаки Російської Федерації, а також почесні звання Російської Федерації, поряд з ними зберігається порядок носіння російськими громадянами державних нагород СРСР. Публічний статус державних нагород Росії передбачає встановлення порядку нагородження ними, порядку їх виготовлення і використання (зберігання, носіння та видачі дублікатів державних нагород, замість втрачених) і відповідальність фізичних осіб, які порушують зазначені правила. Адміністративна відповідальність за носіння державних нагород Російської Федерації (у тому числі нагрудного знака до почесного звання), відзнак Російської Федерації, РРФСР, СРСР, орденських стрічок або стрічок медалей на планках особою, яка не має на це права, встановлена ч. 1 ст. 17.11 КоАП. В якості аналізованого адміністративного правопорушення кваліфікується: носіння вищевказаних державних нагород та їх атрибутів (нагрудного знака, орденських стрічок, стрічок медалей), а також носіння відзнак особою, яка не нагородженим ними. Установа або виготовлення знаків, що мають схожу назву або зовнішню схожість з державними нагородами (квазінаград), кваліфікується за ч. 2 ст. 17.11 КоАП. Вчинення зазначених правопорушень фізичною особою тягне за собою адміністративний штраф, що стягується поряд з конфіскацією зазначеної публічної символіки (включаючи конфіскацію квазінаград). Державні нагороди РФ, РРФСР і СРСР відносяться до речей, вилученим з обігу, і не можуть бути предметом будь майнової угоди (наприклад, договорів купівлі-продажу, міни та дарування).

Придбання державних нагород у результаті укладення зазначеної угоди або їх збут кваліфікується за ст. 324 КК. Виготовлення підроблених державних нагород з метою їх використання або збуту чи збут підроблених державних нагород кваліфікується за ч. 1 ст. 327 КК.

 
<<   ЗМІСТ   >>