Повна версія

Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність

  • Увеличить шрифт
  • Уменьшить шрифт


<<   ЗМІСТ   >>

Предмети спільного ведення

Перелік повноважень спільного ведення, встановлений ч. 1 ст. 72 Конституції РФ, має особливу значущість у визначенні статусу законодавства про адміністративні правопорушення, багато норми і правила, прийняті з предметів спільного ведення, визначаються федеральним законодавством і законодавством суб'єктів РФ, порушення якого кваліфікується відповідно до КпАП або з законом суб'єкта РФ про адміністративні правопорушення. Таким чином, норми і правила, віднесені до федеральної компетенції, що згадуються в п. 3 ч. 1 ст. 1.3 КоАП, приймаються при реалізації предметів ведення РФ (ч. 1 ст. 71 Конституції РФ) і предметів спільного ведення (ч. 1 ст. 72 Конституції РФ). Сфера законодавчої регламентації з предметів спільного ведення обширнее правової регламентації, здійснюваної з предметів виняткового ведення Російської Федерації, якщо виходити з критерію інтенсивності регламентації, тобто брати до уваги кількість прийнятих нормативних правових актів, то такі показники незрівнянно вищий з предметів спільного ведення. Це обумовлено не тільки специфікою правової регламентації - віднесенням до спільного ведення публічних майнових правомочностей (див. П. "Г" ч. 1 ст. 72 Конституції РФ), правомочностей в сферах екології та природокористування, соціальної політики та культури (див. Відповідно до п. "в", "д", "к" і п. "е", "ж" ч. 1 ст. 72 Конституції), стосовно до яких правова регламентація була завжди інтенсивною, але і механізмом регулювання, що передбачають прийняття не тільки федерального законодавства , а й законодавства суб'єктів РФ.

Предмети ведення суб'єктів Російської Федерації

Третю складову публічних правомочностей, визначених конституційним законодавством, утворюють предмети ведення суб'єктів РФ (див. Ст. 73 Конституції РФ), на відміну від правомочностей, розглянутих вище, перелік предметів виняткового ведення визначається не Конституцією РФ, а конституційним законодавством суб'єктів РФ - конституціями республік ( держав) у складі Росії і статутами інших суб'єктів РФ. Залежно від специфіки правової регламентації конституційним законодавством може бути встановлена регіональна складова предметів спільного ведення або повноваження, віднесені відповідно до ст. 73 Конституції РФ до виключного відання суб'єктів РФ.

Суб'єкти РФ встановлюють адміністративну відповідальність за порушення законів та інших регіональних нормативних правових актів, до їх відання віднесено створення власних юрисдикційних органів (адміністративних комісій, комісій у справах неповнолітніх і захисту їх прав), визначення їх підвідомчості (див. П. 3-5 ч. 1 ст. 1.31, п. 2 ст. 22.1 КоАП). Суб'єкти РФ має право делегувати муніципальним органам окремі повноваження щодо створення власних юрисдикційних органів і розгляду такими органами справ про адміністративні правопорушення (див. Ч. 2 ст. 1.31 КоАП).

Муніципальні юрисдикційні повноваження

До останньої, четвертої складової публічних повноважень, встановлених Конституцією РФ, відносяться муніципальні повноваження (див. Ч. 1 ст. 132 Конституції РФ).

Зміст муніципальних юрисдикційних повноважень визначається законами суб'єктів РФ при делегуванні таких повноважень органами суб'єкта РФ муніципальним органам, останні наділяються власними юрисдикційними повноваженнями, реалізованими при проведенні муніципального контролю (див. Ч. 2,3 ст. 1.31 КоАП). Передача органам місцевого самоврядування (далі також - ОМС) юрисдикційних повноважень Російської Федерації або суб'єктів Федерації одночасно з передачею ОМС належних коштів федерального або регіонального бюджетів тягне за собою побудова управлінської вертикалі.

ОМС в цих випадках відповідно до ч. 2 ст. 132 Конституції РФ втрачають свій самостійний статус, вони підзвітні та підконтрольні федеральним або регіональним юрисдикційним органам, а також відповідним органам бюджетного контролю.

Муніципальні органи вправі здійснювати не тільки регіональні, а й федеральні юрисдикційні повноваження у разі їх делегування одночасно з передачею матеріальних і фінансових коштів, необхідних для забезпечення реалізації таких повноважень. Делегування органам місцевого самоврядування юрисдикційних повноважень, віднесених до відання суб'єкта РФ, означає наділення ОМС державними повноваженнями, що передбачають створення колегіальних органів адміністративної юрисдикції, насамперед адміністративних комісій. ОМС в цих випадках самостійно визначають в муніципальних нормативних актах перелік посадових осіб, до відання яких віднесено складання протоколів про адміністративні правопорушення, встановлених законами суб'єкта Федерації (див. П. 4-6 ч. 1, ч. 2 ст. 1.31 КоАП).

Основи правового статусу органів місцевого самоврядування встановлені ст. 12, 130-133 Конституції РФ. Основний Закон проголошує самостійність місцевого самоврядування, що означає виборність муніципальних органів населенням міських і сільських поселень і наділення муніципальних органів повноваженнями у сферах бюджетного регулювання, охорони громадського порядку, управління муніципальної власністю і іншими повноваженнями місцевого значення.

Загальні положення про статус внутрішньоміських муніципальних утворень у м Москві визначаються ст. 6, 22, 24 Статуту міста Москви, при цьому регулювання організації місцевого самоврядування в місті Москві віднесено до виключного відання міських органів законодавчої та виконавчої влади (див. П. 4 ч. 1 ст. 13 Статуту міста Москви).

Прийняття правових актів являє собою одну з найбільш істотних форм управлінської діяльності муніципальних органів та їх посадових осіб. У відповідності зі ст. 17 Закону міста Москви від 6 листопада 2002 № 56 "Про організацію місцевого самоврядування в місті Москві" розрізняються колегіальні правові акти органів місцевого самоврядування у формі постанов, які приймаються муніципальними зборами і муніципалітетами, а також у формі рішень, що виносяться на засіданнях муніципального зборів, і правові акти, що виносяться у формі розпоряджень (наказів) на основі єдиноначальності керівником муніципального освіти, головою муніципального зборів і керівником муніципалітету. У систему єдиноначальних правових актів муніципального освіти входять також розпорядження і накази інших посадових осіб внутрішньоміських муніципальних утворень. Відповідно до ч. 7 ст. 17 цього Закону правами в сфері нормативного правового регулювання наділені лише органи місцевого самоврядування, до яких відносяться муніципальні збори, керівник муніципального освіти, муніципалітет і інші публічні органи, утворені відповідно до статуту муніципального освіти. Акти, прийняті такими органами на колегіальній основі (тобто постанови і рішення), мають юридичну силу нормативного правового акта. Про це свідчать, зокрема, приписи п. 2, 3 ч. 5 ст. 14 Закону міста Москви від 6 листопада 2002 № 56, що встановлюють розбіжності у статусі нормативних правових актів, прийнятих муніципальним зборами і набирають чинності після їх підписання керівником муніципального зборів, і актів індивідуальної розпорядництва, прийнятих керівником муніципального освіти. У всякому разі, до нормативних правових актів органів місцевого самоврядування відносяться також постанови муніципалітету, обумовлені виконанням публічних повноважень, делегованих органам місцевого самоврядування відповідно до федеральними законами і законами міста Москви.

Таким чином, можливість встановлення адміністративної відповідальності за порушення норм і правил, передбачених нормативними правовими актами внутрішньоміських муніципальних утворень, як це визначено КпАП міста Москви, є чисто гіпотетичною - вона може бути реалізована тільки при створенні належних юридичних передумов - майже всі норми і правила, згадані в диспозиціях гл. 2-15 КпАП міста Москви, затверджені законами міста Москви, указами Мера Москви, нормативними актами Уряду Москви та органів виконавчої влади. Це обумовлено не тільки обмеженими прерогативами муніципального регулювання в Москві і Санкт-Петербурзі, встановленими федеральним законодавством, але і сформованою практикою регламентації, згідно з якою основний обсяг нормативного правового регулювання віднесений до відання органів виконавчої влади - федеральних і суб'єктів РФ.

Відповідно до чинного законодавства міста Москви прийняття та зміна законів міста Москви про адміністративні правопорушення стосовно до повноважень місцевого самоврядування віднесено до виключних прерогатив органів державної влади міста Москви - в цих випадках адміністративна відповідальність встановлюється законами міста Москви за порушення норм і правил, визначених такими законами, указами Мера міста Москви, постановами Уряду міста Москви і нормативними правовими актами органів виконавчої влади міста Москви (див. п. 20 ст. 4 Закону міста Москви від 6 листопада 2002 № 56). Адміністративна відповідальність за порушення норм і правил, визначених нормативними правовими актами внутрішньоміських муніципальних утворень, встановлюється вкрай рідко (див. Ст. 14.9, 14.12 КоАП міста Москви).

 
<<   ЗМІСТ   >>